Stránku prevádzkujú Priatelia Zeme - SPZ v rámci programu Zero Waste Cities
Proces certifikácie ZWC pozostáva z 5 jednoduchých krokov:
Predkladá samospráva miestnym členom Zero Waste Europe (ZWE), teda Priateľom Zeme – SPZ alebo priamo Mission Zero Academy (MiZA). Nasleduje osobné stretnutie, kde sa dozviete viac informácií.
Samospráva pristupuje k podpísaniu dokumentu tzv. Záväzku, kde sa uvádza rámcový plán napĺňania koncepcie Zero Waste vo svojom meste/obci. Týmto vyjadrí svoje odhodlanie stať sa certifikovaným Zero Waste City.
ZWE žiada o zaviazanie sa k nasledovným požiadavkám, konkrétne:
Ďalej samospráva dopĺňa svoje opatrenia na dosiahnutie Zero Waste nakladania s odpadmi:
Po podpísaní Záväzku samospráva získava štatút „Zero Waste Candidate City“ a pristupuje k podpisu Zmluvy o certifikácii Zero Waste Cities.
Po podpise zmluvy je zo strany samosprávy potrebné uhradiť jednorazový registračný poplatok, ktorý je určený podľa počtu obyvateľov.
Podmienky pre Zero Waste kandidátsku samosprávu.
Po podpísaní zmluvy nasleduje fáza implementácie. Je to cca 2 ročné obdobie, kde si samospráva za odbornej podpory expertov Zero Waste Europe pripraví Stratégiu Zero Waste pre svoje mesto/obec. Samospráva si v nej sama stanoví ciele, ktoré chce dosiahnuť a opatrenia, ktoré ju k cieľom dovedú v časovom harmonograme podľa svojho uváženia. Potom môže požiadať o certifikáciu.
Po roku od podpisu zmluvy o certifikácii Zero Waste Cities začína samospráva uhrádzať ročný poplatok, ktorý je určený podľa počtu obyvateľov.
V rámci tohto poplatku má k dispozícii: pomôcku na výpočet spotreby uhlíka „Carbon Calculator“, podnikateľský plán „Business Forward Plan“, sadu nástrojov na predchádzanie odpadu, sadu nástrojov na modelovanie praktickosti a efektívnosti (pod vedením organizácie Eunomia). V súčasnosti ZWE vyvíja inteligentnú databázu pre samosprávy, ktorá bude pomáhať so zberom a monitorovaním údajov a zároveň poskytne konkrétne odporúčania o najlepších riešeniach, ktoré by mohli byť prijaté vzhľadom na miestny kontext.
Po ukončení fázy implementácie, môže samospráva pristúpiť k certifikácii. Vykonáva ju tretia strana v podobe nezávislého odborného auditora z MiZY a zameriava sa na posúdenie úrovne výkonu a dopadu. Po úspešnej certifikácii sa samospráva stáva certifikovanou samosprávou Zero Waste City.
Ako certifikovaná samospráva Zero Waste City musí samospráva vykonať minimálne 1x za 3 roky audit, ktorý vykonáva nezávislý odborný auditor z MiZY a rozhoduje na základe neho o počte hviezdičiek v certifikácii (viac nižšie texte). Náklady na audit sa pohybujú do 1 800 Eur. Čím lepšie je mesto pripravené na audit, tým je audit menej finančne nákladný. Certifikačný systém má 40 rôznych kritérií, ktoré sú navrhnuté tak, aby viedli samosprávu k Zero Waste nastaveniu. 18 z týchto kritérií je povinných, takže každá samospráva, ktorá chce získať certifikát, ich musí všetky splniť! Sú koncipované tak, aby položili základ pre dosahovanie dobrých výsledkov samosprávy v budúcnosti. Okrem iných, sú tam i požiadavky na zavedenie základných systémov – napríklad systému triedeného zberu, či program pre biologicky rozložiteľné komunálne odpady... Boli vytvorené s cieľom zabezpečiť, aby samospráva vedela, kde začína a kde sa môže zlepšiť, kde sú jej rezervy. Sú tam i povinné kritériá pre monitorovanie, takže samospráva si môže byť skutočne istá, že sa uberá správnym smerom.
Ostatné kritériá sú nepovinné a odmeňujú sa bodmi, takže môže samospráva vybrať, ktoré z nich chce okamžite splniť, a ďalšie si môže pridávať neskôr, keď sa na to bude cítiť pripravená. Body sa prideľujú za dobrý výkon alebo za činnosti, ktoré presahujú rámec toho, čo vyžadujú povinné kritériá.
Pozrite si certifikačné kritériá pre Zero Waste certifikované mesto.
Certifikačný systém je rozdelený do piatich rôznych úrovní vizualizovaných hviezdičkami.
Aby obec získala jednu hviezdičku, musí:
Na druhom konci spektra je päťhviezdičkový magistrát. Ako získať päť hviezdičiek?
Z týchto požiadaviek môžete vidieť, že päť hviezdičiek získa len skutočný šampión Zero Waste. Zo skúseností však vieme, že každá samospráva, ktorá je ochotná pracovať, sa môže časom dostať na päť hviezdičiek!
Po certifikácii musí každoročne samospráva smerovať k zlepšovaniu dosiahnutých výsledkov. Každé 3 roky bude podrobená auditu na potvrdenie stavu certifikácie s možnosťou postúpiť na vyššiu úroveň v rámci 5-hviezdičkového systému, ale môže sa stať aj to, že o hviezdičku príde.
Certifikáciu Zero Waste Cities môžu vydať iba špecialisti a nezávislí audítori tretích strán akreditovaní spoločnosťou MiZA , ktorí dohliadajú na celý proces certifikácie a monitorujú súlad so stratégiou Zero Waste.